UWAGA! Dołącz do nowej grupy Barlinek - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Robert Zawłocki


Robert Grzegorz Zawłocki, urodzony 24 kwietnia 1971 roku w Barlinku, jest wybitnym polskim prawnikiem. Obecnie pełni rolę profesora nauk prawnych oraz nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego kariera zawodowa łączy się również z praktyką adwokacką oraz angażowaniem się w działalność na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W szczególności, warto zaznaczyć, że od 29 września do 10 października 2008 roku, Robert Zawłocki pełnił funkcję kuratora w tej organizacji, co dowodzi jego aktywności i zaangażowania w sprawy dotyczące sportu w Polsce.

Życiorys

Robert Zawłocki to wybitny prawnik, który zdobył znaczące kwalifikacje oraz doświadczenie w swoim fachu. W 1995 roku zakończył edukację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie, pięć lat później, uzyskał stopień doktora nauk prawnych, na podstawie rozprawy zatytułowanej „Przestępstwa przeciwko wierzycielom w polskim prawie karnym”. W kolejnym kroku, w 2008 roku, obronił pracę habilitacyjną pt. „Pojęcie i funkcje społecznej szkodliwości czynu w prawie karnym”, co przyniosło mu stopień doktora habilitowanego. Specjalizuje się w kilku dziedzinach, w tym prawie karnym gospodarczym, karnym skarbowym oraz w prawie dyscyplinarnym i sportowym.

W 1997 roku, po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, pomyślnie zdał egzamin prokuratorski. Od 2000 roku pracuje jako adiunkt w Katedrze Prawa Karnego na swoim macierzystym Wydziale. W latach 2002–2008 pełnił funkcję Uniwersyteckiego Rzecznika Dyscyplinarnego ds. Studenckich w UAM oraz od 2008 roku sprawuje urząd prodziekana ds. studiów stacjonarnych.

Robert Zawłocki prowadzi również własną kancelarię adwokacką, równocześnie dzieląc się swoją wiedzą jako wykładowca. W latach 2000-2007 związany był z Wyższą Szkołą Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, a od 2002 roku prowadził zajęcia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, w Ośrodku Zamiejscowym w Gorzowie Wielkopolskim.

Jego aktywność nie ogranicza się tylko do pracy akademickiej. Od lutego 2007 roku zajmował się funkcją zastępcy przewodniczącego Wydziału Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej. W dniu 29 września 2008 roku, na wniosek ministra sportu i turystyki Mirosława Drzewieckiego, decyzją Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim został powołany na stanowisko kuratora PZPN. W jednym z pierwszych działań w tym charakterze, Zawłocki zdecydował o wstrzymaniu wyborów nowego prezesa PZPN, które były zaplanowane na 30 października. Funkcję tę pełnił do 10 października, kiedy to został wycofany na mocy porozumienia między zarządem PZPN a ministerstwem sportu, wspieranego przez UEFA i FIFA.

Wybrane publikacje

Autor Robert Zawłocki jest uznawany za eksperta w dziedzinie prawa, a jego dorobek naukowy jest naprawdę imponujący. Wśród wielu publikacji, które stworzył, można wymienić kilka istotnych tytułów, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju wiedzy o odpowiedzialności karnej i przestępstwach gospodarczych.

  • Podstawy odpowiedzialności karnej za przestępstwa gospodarcze, Warszawa 2004,
  • Odpowiedzialność karna za działanie na szkodę spółki, Warszawa 2006 (współaut.),
  • Przestępstwa przeciwko wierzycielom w polskim prawie karnym, Sopot 2007,
  • Pojęcie i funkcje społecznej szkodliwości czynu w prawie karnym, Warszawa 2007,
  • Prawo karne gospodarcze, Warszawa 2007.

Przypisy

  1. Robert Grzegorz Zawłocki. monitorfirm.pl. [dostęp 25.04.2016 r.]
  2. prof. dr hab. Robert Zawłocki. prawo.amu.edu.pl. [dostęp 25.04.2016 r.]
  3. Kancelaria adwokacka. zawlocki.pl. [dostęp 25.04.2016 r.]
  4. Zawłocki, Robert. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 25.04.2016 r.]
  5. Kleiber zdradza tajny plan: PZPN uzna uchybienia, www.sport.pl, 06.10.2008 r.
  6. a b c Prof. dr hab. Robert Zawłocki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.09.2008 r.]

Oceń: Robert Zawłocki

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:21